Ultrafiolet znany jest od ponad 100 lat, jako skuteczny sposób walki z wirusami i chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dlatego nowoczesne źródła ultrafioletu jakim są diody LED UV-C, wraz z pojawieniem się nowego koronawirusa z końcem 2019 roku, typowane były jako jedno z najskuteczniejszych sposobów walki z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19. Warto wspomnieć, że ultrafiolet używany był z powodzeniem do walki z pierwszym odkrytym koronawirusem wywołującym chorobę ciężkiego przewlekłego zapalenia oddechowego (SARS) w 2002 roku, podczas epidemii w kilku krajach Azji. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO ogłosiła wtedy pojawienie się nowego typu patogenu, nigdy wcześniej nie występującego u ludzi. Dzisiejsza znacznie szersza i groźniejsza pandemia COVID-19, spowodowana jest koronawirusem SARS-CoV-2, odmianą patogenu pochodzącą z tej samej rodziny wirusów.
Kiedy prawie 20 lat temu wybuchła epidemia SARS dostępne były jarzeniowe źródła UV. O ile epidemię SARS w 2003 roku udało się ugasić lokalnie, dziś stajemy przed większym, globalnym zagrożeniem, które każe nam stosować szerzej wypróbowane środki, a także korzystać z możliwości jakie daje rozwój technologii, umożliwiając powszechniejszą ochronę życia ludzkiego
Po doświadczeniach SARS zintensyfikowano prace nad nowoczesnymi źródłami ultrafioletu wykorzystującymi technologię LED. Rozwój tej technologii ma zapewnić większą dostępność, trwałość i uniwersalność. Dzięki temu po dwudziestu latach prac dostajemy możliwość zastosowania źródeł UV-C LED w urządzeniach, które możemy stosować powszechnie, wraz z potwierdzeniem ich skuteczności w walce z nowymi patogenami.
Dotychczas ultrafiolet stosowany w był głównie w szpitalach, placówkach opieki medycznej, ze względu na występujący tam wysoki stopień narażenia na patogeny. Dzisiaj, gdy zagrożenie chorobą COVID-19 jest powszechne, musimy zmniejszać ryzyko zarażenia w życiu codziennym. Wszędzie tam, gdzie jesteśmy, możemy także zmniejszać ryzyko zarażenia, poprzez używanie środków ochrony osobistej oraz dodatkowo eliminację patogenów. Warto zatem wykorzystać sprawdzoną skuteczność ultrafioletu oraz nowych udoskonalonych źródeł światła UV-C LED. Diody LED wykorzystują materiały półprzewodnikowe do wytwarzania światła ultrafioletowego. Dobór składu półprzewodnikowego źródła LED, w tym zastosowanie np. węglika krzemu, umożliwia otrzymywanie odpowiedniej długości fali, w szczególności tej o długości 100–280 nm określanej jako UV-C. Materiały półprzewodnikowe w zastosowaniach LED charakteryzuje miniaturyzacja przy zachowaniu dużej skuteczności, długa żywotność i niski pobór prądu. Daje to inżynierom i projektantom szersze możliwości zastosowania tej technologii w urządzeniach użytkowanych na co dzień zapewniając szerszą dostępność ochrony zdrowia.
Sprawdź aktualizowane źródła dostępnej wiedzy: